Ana Sayfa Ayvalık Zeytini Coğrafi İşaret Ayvalık Zeytinyağı Firmaları

AYVALIK ZEYTİNYAĞI

Zeytinyağı
Zeytinyağının Faydaları
Zeytin Çeşitleri
Zeytinin Faydaları
Zeytin Yaprağı
Zeytin Ağacı
Zeytinin Tarihçesi
Zeytin Hasadı
Zeytinyağı İstatistikleri
Zeytin Efsaneleri
İletişim
Gemlik Zeytini
Akhisar Zeytini
Zeytinin Faydaları
* Zeytinde kansere karşı etkili olan birçok maddenin yanı sıra A,D,E ve K vitaminleri de mevcuttur. Bu vitamin ve maddeler kanser tümörlerinin oluşumunu engellerken, Radyoaktivitece karşı vücudu koruduğu tespit edilmiştir.
* Dünya üzerinde yaşı 2.000 üzerinde olan birçok zeytin ağacı bulunmuştur. Bu ağaçlar bilimsel çalışmalarda uzun ömürlülüğe işaret olarak kabul edilmiştir.
* Mısırlılar Zeytin, Zeytinyağı ve Zeytin yaprağını gerek tüketim gerekse medikal anlamda etkin bir şekilde kullanılmışlardır.
* Zeytin yaprağında ki Oleuropeitt maddesinin, ağaçları hastalık ve zararlılardan koruyan etkin bir madde olduğu araştırmalar sonucunda kanıtlanmıştır. Tıpta Oleuropeitt maddesi üzerinde yapılan çalışmalar arttırılmıştır.
* Zeytinin faydaları ndan biride zeytin yaprağında bulunan Kalsiyum Elenolate, genel zararlı olan virüs, bakteri ve mantarları yok etme özelliğine sahiptir.
* Yapılan bilimsel çalışmalar Zeytinyağının, içerdiği E vitamininin insan hücrelerinin yenilenmesine katkıda bulunarak yaşlanmayı geciktirdiği, beyin fonksiyonları üzerindeki yıpratıcı etkisini azalttığı, cildi güzelleştirdiği ve haricen kullanıldığında saçlara parlak bir görünüm kazandırdığı, kanıtlanmıştır.
* Dünyada en az kalp krizi ve kalp hastalıklarına Girit Adasında rastlandığı Dünya sağlık teşkilatı (WHO) tarafından açıklanmıştır. Yine Girit Adasında yaşayan insanlarda kalp krizi riskinin en alt düzeyde bulunduğu da belirtilmiştir. (Girit Adası eski çağlardan günümüze zeytinyağı merkezidir)
* Zeytinin mide asitliğini azatlığından Gastrit ve Gastroduodenal ülserlere karşı koruyucu özellikleri bulunduğu belirlenmiştir.
* Zeytinin içeriğindeki E, A, D ve K vitaminlerinin çocuklarda kemik ve diş gelişimine yardımcı olduğu, kalsiyum kaybını engelleyerek kemikleri güçlenmesine katkı sağladığı, yaşlılarda ise kemik erimesi (osteoporoz)'u azalttığı yapılan çalışmalardan anlaşılmıştır.
* Zeytin karaciğerin dostudur. Ayrıca sindirim bozuklukları, safra kesesi hastalıkları ve safra kesesi taşında, bağırsak kanserinde ve sarılıkta faydalı olduğu yapılan bilimsel çalışmalarca kanıtlanmıştır.

© 2010