Ana Sayfa Ayvalık Zeytini Coğrafi İşaret Ayvalık Zeytinyağı Firmaları

AYVALIK ZEYTİNYAĞI

Zeytinyağı
Zeytinyağının Faydaları
Zeytin Çeşitleri
Zeytinin Faydaları
Zeytin Yaprağı
Zeytin Ağacı
Zeytinin Tarihçesi
Zeytin Hasadı
Zeytinyağı İstatistikleri
Zeytin Efsaneleri
İletişim
Gemlik Zeytini
Akhisar Zeytini
Zeytin ağacı; insanlık tarihinin var olduğu günden bu yana barışın, eşitliğin, kutsallığın, aşkın, yaşamın simgesidir. 

Cennetteki iki ağaçtan birisidir. Biri, “Gerçek Ağacı” diye bilinen İncir ağacı, diğeri ise “Hayat Ağacı” olarak bilinen “Zeytin Ağacı”dır. Zeytin ağacı ölümsüzdür. Geç büyür ama kolay ölmez. Ölmeye yüz tuttuğunda alttan yeniden filizlenip sürgünlerinde yeniden yaşam bulur. Bakımı çok zahmet gerektirmez. Buna karşın yüzlerce hatta binlerce yıl yaşamını devam ettirebilir. Birçok türü, her türünden birden fazla alt türleri bulunmaktadır.
Zeytin ağacı yaşlı bilge gibidir. Bilge yaşlandıkça yüzündeki çizgiler artarken zeytin ağacı yaşlandıkça gövdesindeki boğumları artar. Bilge yaşamın hüznünü yüreğinde, zeytin ise doğanın ve zamanın acımasızlığını boğumlarında gizler. Bilge yaşlandıkça çevresine öğretisini yayarken, Zeytin ağacı büyüdükçe dik dalları yukarı doğru uzar. Zeytin tutan dal kendiliğinden yataylaşıp meyvesini verir

Dünyanın değişik bölgelerinde yetişse de Zeytin ağacı Akdeniz’i sever. Onun içindir 2003 yılı istatistiklerine göre dünya üretiminin %98 i zeytinin ana yurdunda Akdeniz kıyılarında yetişir. Zeytin ağacı rüzgârı sever ama soğuğu sevmez. Soğuk ve uzun kış mevsiminin hüküm sürdüğü bölgelerde yetişmez. Sıcaklık kısa süreli olmak kaydıyla -7 ºC ye kadar düşüş gösterdiğinde donmaya karşı direnç gösterebilir. Sıcaklığın –7 ºC’nin altına düştüğü durumlarda önce gözler, somaklar, uç sürgünleri, dane, yaprak, ince dal ve dalciklar, gövde ve turplar sırasıyla zarar görürler. Bu belirtiler aşırı yaprak dökümü ve kabuk çatlaması, ince dal ve kalın dalların ölümü şeklinde devam eder. Don olaylarında ağaç kökleri tamamen donabilir. Bu durumda ağacın köklerinden yeniden hayat bulup ürün verecek duruma gelmesi uzun yıllar sürebilir. Zeytin Ağacı çok aşırı sıcakları da sevmez iyi bir sulama ile maksimum 40 ºC’e sıcaklığa dayanabilir. İlk sürgünden somak oluşumuna adar gecen sürede (Subat-Mart) sıcaklığın 5-10 ºC arasında olması çok önemlidir. Bu devredeki hızlı yükselme ve düşüşler ürüne zarar verebilir.

Zeytinin ağacı için yıllık 700-800 mm yağış en idealidir. Yağacak yağmur ve verilecek su miktarı zeytinlerin büyümesini ve sofralık değerini artırır.
Zeytin nisbi olarak nemi sevmez. Onun için denizden 1-2 km içeriye dikilmesi tavsiye edilirken Ege ve Akdeniz’de sahile yakın kısımlarda da zeytinlikler yer almaktadır. Burada önemli olan nemin yanı sıra rüzgârın esiş yönü de büyük önem taşımaktadır.
Zeytin ağacı Fransiz Coupine göre “zeytin fakir topraklarin zengin bitkisi”dir. Her ne kadar Zeytin ağacının seçici olmadığı söylense de ışığı rahat görebileceği kalkerli-kumlu ve derin nemli toprakları sever.
Kökleri çok derinlere indiğinden yüzeyde geçirgen olup suyu derinde hapseden topraklarda daha verimli olur.

© 2010